A A A K K K
людям із порушенням зору
єдиний номер контакт-центру 047-26-99-111 КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ДРАБІВСЬКА БАГАТОПРОФІЛЬНА ЛІКАРНЯ" ДРАБІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
КНП "Драбівська багатопрофільна лікарня" Драбівської селищної ради

У пастці раку

У пастці раку

 

За даними ВООЗ, у 2012 р. у світі було зареєстровано 14 млн нових випадків захворювання на рак. Фахівці прогно­зують, що в разі збереження нинішніх умов і тенденцій в найближчі 20 років цей показник зросте ще на 70%.

      Ситуація, що склалася в Україні в останні 2 роки, унеможливлює отри­мання повної інформації про рівень захворюваності в масштабах усієї країни.

У тім,  картина стає зрозумілою, варто лише порівняти відповідні показники 2010- 2013 рр. Упродовж цього періоду захво­рюваність на рак в Україні стабільно зростала - з 341 на 100 тис. населення у 2010 р. до майже 385 на 100 тис. у 2013 р. (у 1991 р. вона становила трохи біль­ше 303). Зауважу, що рівень захворю­ваності в містах на 6,5% вищий, ніж у сільській місцевості (за даними 2014 р.).

У чоловіків  найчастіше  реєструють  злоякісні но­воутворення трахеї, бронхів і легень, прямої й ободової кишок, шлунка, передміхурової залози, немеланомні злоякісні новоутворення шкіри. У жі­нок лідирують рак молочної залози, тіла та шийки матки, прямої й обо­дової кишок, яєчників, немеланомні злоякісні новоутворення шкіри. Нажаль, значна частка хворих на рак в  Україні - люди працездатного віку: 40% із них чоловіки та майже 27% - жінки. Лідером за захворюваністю на рак є Кіровоградська область (448 на/ 100 тис. населення), за нею - Сумська, Черкаська, Миколаївська області та м. Київ. Найнижчі показники спосте­рігають у Закарпатській, Чернівецькій  і Рівненській областях.

Контингент хворих на рак в Україні  нині становить понад 1 млн. осіб.

Що стосується жителів Драбівського району. На обліку перебуває 886 онкохворих. За 10 місяців 2015 року взято на облік 88 осіб. В структурі виявлених онкозахворювань на І місці рак легень – 11 випадків. На ІІ місці рак товстого кишківника – 8 випадків, на ІІІ місці – рак молочної залози – 7 випадків, рак шлунку – 7 випадків.

Незважаючи на досягнення су­часної медицини, рак залишається другою основною причиною смерті в країнах Європейського регіону.

У структурі смертності населення України рак також посідає друге місце (його частка —13%). У 2014 р. від цієї недуги  померло (за попередніми дани­ми) 69 тис. осіб, натомість у 2013 р. — понад 91  тис. У структурі смертності від раку чоловічого населення України перші п’ять рангових місць у 2013 р. по­сіли злоякісні новоутворення легень, шлунка, передміхурової залози, коло- ректальний рак (усього 55 %); у жінок — молочної залози, шлунка, колорек- тальний рак і рак яєчника (понад 50%).

Прикро, що в Україні досить висо­кий показник летальності до одного року  серед  уперше  зареєстрованих  хворих  на рак — понад  23%  серед до-  рослих і понад 4% серед дітей.

За даними ВООЗ, понад третина ви­падків смерті від раку спричинена п’ятьма основними факторами ризи­ку, пов’язаними з поведінкою і харчу­ванням населення: високим індексом маси тіла, недостатнім споживанням фруктів та овочів, низькою фізичною активністю, тютюнопалінням і зло­вживанням алкоголем.

Якщо розглядати структуру вперше  встановлених діагнозів раку залежно від стадії, на якій було виявлено за­хворювання, то за даними 2014 р. вона виглядає так: усього по Україні на І-ІІ стадіях виявлено 53% випадків, на III - понад 17%, на IV-понад 15%, ста­дію не встановлено у зв’язку з порушен­ням правил зазначених класифікацій -14% (найчастіше такі випадки тра­плялися в м. Київ -15%). Найбільшу кількість хворих із задавненою формою хвороби - 19-25% - зареєстро­вано в Житомирській, Полтавській, Херсонській, Черкаській, Чернівецькій і Чернігівській областях.

Тягар раку можна зменшити і контролювати шляхом профілактики та

раннього виявлення хвороби, а також належного ведення онкологічних хво-
рих. Адже загальновідомо, що профілактика ракув 2,7 разу менш витратна, аніж його лікування.

Одним із найдієвіших заходів боротьби з онкозахворюваністю є її  раннє виявлення (ранні діагностика та / скринінг) і своєчасне лікування.

          На жаль, в Україні (за підсумками / 2014 р.) лише третину випадків раку виявляють під час профілактичних оглядів населення.

         Малоефективну віддачу від профілактичних медичних оглядів можна пояснити , в першу чергу, безвідповідальним ставленням хворих до свого здоров′я і небажанням вчасно розпочати лікування. Більшість онкозахворювань можна виявити шляхом огляду, пальпації та інших нескладних технологічних прийомів, при умові якщо  пацієнт прийде вчасно на  профілактичний медичний огляд.

         Шановні жителі району, бережіть своє здоров′я і оточуючих та не ігноруйте профілактичні огляди. Пам′ятайте, що за своє особисте здоров′я несете відповідальність лише Ви і насамперед від вас залежить якою буде тривалість і якість подальшого життя.

 

 

 

 

                                                             Районколог                                              Степанець О.М.          

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень