A A A K K K
людям із порушенням зору
єдиний номер контакт-центру 0979709977 КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ДРАБІВСЬКА БАГАТОПРОФІЛЬНА ЛІКАРНЯ" ДРАБІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
КНП "Драбівська багатопрофільна лікарня" Драбівської селищної ради

ЯК ЗАХИСТИТИ СЕБЕ ВІД  ТУБЕРКУЛЬОЗУ

ЯК ЗАХИСТИТИ СЕБЕ ВІД  ТУБЕРКУЛЬОЗУ

24 березня  2018 року Україна та весь світ відзначатимуть  Всеукраїнський і Всесвітній день боротьби з туберкульозом, який проходитиме під гаслом

« Єднаймося для подолання туберкульозу ».

Соціально-економічна криза в країні, погіршення добробуту нашого народу, невпевненість у завтрашньому дні, стреси, незбалансоване харчування і навіть недоїдання багатьох наших співвітчизників, забруднення довкілля погіршили імунітет у багатьох людей, й на цьому тлі відбувається спалах туберкульозу.        

Близько 200 жителів нашого району ( в т.ч. 5 дітей ) сьогодні хворі на туберкульоз. У 22 з них - активна форма цієї небезпечної хвороби. 11 із  них виділяють мікобактерії туберкульозу і є небезпечними для оточуючого середовища. Кожний хворий, якого не вилікували від туберкульозу, може заразити 15-20 і більше людей. В Україні не прийняті закони, які передбачають відповідальність за зараження туберкульозом інших людей. 

Торік у районі виявлено 12 хворих з активним туберкульозом, це на 4 випадки  менше  ніж у 2016 році. У 5 хворих - розпад легеневої тканини, і в 9 хворих   виявлено  бактеріовиділення.

Враховуючи ситуацію, що склалася, кожен громадянин України повинен знати  необхідну інформацію про туберкульоз і вміти оберігтаи себе від нього.

Туберкульоз – це небезпечне інфекційне захворювання на яке хворіють люди незалежно від статі, віку та соціального становища, а також тварини, птахи і риби. Найчастіше туберкульоз розвивається в легенях, але може вражати усі органи і системи організму людини.

Збудником туберкульозу  є мікобактерія туберкульозу. Є багато видів мікробактерій: людський, бичачий, пташиний, мишачий та інші і всі вони можуть уражати людину. Всі вони дуже стійкі в навколишньому середовищі. Так, збудники туберкульозу зберігаються в грунті 1-2 роки, у річній воді до 5 місяців, у вуличному пилу до 10 діб.  Ультрафіолетові промені вбивають мікобактерії туберкульозу через 2-3 хвилини.

Зараження відбувається повітряно-крапельним (через вдихання повітря, в яке кашляв або чихав хворий), повітряно-пиловим (через вдихання дорожного пилу), а також аліментарним шляхом – через їжу, посуд, побутові речі. Однак, найчастіше заражаються туберкульозом від хворих на туберкульоз легень, які кашляють і спльовують харкотиння.

Найбільш вразливим прошарком суспільства є діти та підлітки. Це – діти зі слабким імунітетом ( часто хворіючі на ГРВЗ, бронхіти, пневмонії); діти із соціально-незахищених сімей ( сімейних туберкульозних вогнищ та поганих матеріальних умов).

Більшість людей інфікується збудником туберкульозу до 30 років.

Фактори,  що  сприяють виникненню туберкульозу наступні: часті простудні захворювання, цукровий діабет, виразкова хвороба шлунку та 12-палої кишки, паління, алкоголізм, наркоманія, ВІЛ статус.

Особливу стурбованість викликає той факт, що в Україні так і в районі наявна тенденція до розповсюдження стійкого до ліків  туберкульозу, що потребує більш тривалого  та  дорогого лікування.  На сьогоднішній день в районі  є хворі, в яких туберкульозна палочка стійка майже до всіх протитуберкульозних препаратів. Таких  хворих лікувати дуже важко.

Будь яка людина повинна запам’ятати для себе одне правило:  якщо у вас довготривалий кашель ( більше 3 тижнів) і хоча б один з наступних симптомів: субфібрильна ( невисока) температура, нічна  пітливість, немотивоване  зниження ваги тіла, слабкість – слід негайно звернутися до сімейного лікаря та пройти рентгенологічне обстеження на туберкульоз і здати мокроту на наявність мікобактерій  туберкульозу.

Вчасне звернення до лікаря – це запорука здоров′я людини.

Для попередження захворювання на туберкульоз – важливо:

  1. Уникати прямих контактів з хворими на туберкульоз людьми.
  2. Не докурювати цигарки після нікого з курців.
  3. Користуватися особистими предметами гігієни.
  4. Вести здоровий спосіб життя – регулярно відпочивати, виконувати фізичні вправи, не палити, не вживати алкоголю, наркотиків.
  5. Докладати зусилля, щоб їжа кожної людини була поживною, багатою на вітаміни, мінерали. В осінньо-зимовий період з профілактичною метою приймати вітамінно-мінеральні комплекси для підвищення імунітету.
  6. Не купувати продукти на стихійних ринках, бо вони можуть бути заражені мікобактеріями туберкульозу.
  7. Регулярно провітрювати житло, не допускати накопичення пилу в приміщенні.
  8. Своєчасно звертатися до лікаря з метою виявлення та лікування хронічних захворювань які послаблюють імунітет.
  9. Уникати випадкових статевих стосунків, користуватися презервативом – з метою попередження захворювання на ВІЛ-інфекцію/СНІД, як захворювань, що викликають імунодефіцит.
  10. Не забувати 1 раз у  рік  робити флюорографію грудної клітки.
  11. Несприятливість дитячого організму до туберкульозу значно підвищує протитуберкульозне щеплення – вакцинація БЦЖ. Здійснюють її в пологовому будинку на 3-5 день життя новонародженого.  Триває цей імунітет 5-6 років, а потім слабне. Повторне щеплення проводять у 7 років, щоб підтримати імунітет.

 

         Прогнози  експертів ВООЗ на найближче десятиліття невтішні: туберкульоз й надалі залишається найпоширенішою інфекційною хворобою.  Цьому сприяє, як політична нестабільність так і економічна відсталість та соціальна незахищеність у нашій країні. Тому боротьба з туберкульозом давно вже перестала бути чисто медичною проблемою. Вона – справа державної ваги.

         Адже статистика повідомляє: минулого року смерть спричинена туберкульозом, забрала 119 жителів  лише в Черкаській області…

         Пам′ятайте, ваше здоров′я – у ваших руках!

 

 

         Районний фтизіатр                                                   Стрижак Л.В.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень