A A A K K K
людям із порушенням зору
єдиний номер контакт-центру 0979709977 КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ДРАБІВСЬКА БАГАТОПРОФІЛЬНА ЛІКАРНЯ" ДРАБІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
КНП "Драбівська багатопрофільна лікарня" Драбівської селищної ради

Профілактика серцево-судинних захворювань

РАННЄ ВИЯВЛЕННЯ ІНФАРКТУ МІОКАРДА – ШАНС НА ЖИТТЯ!



    Говорячи про інфаркт міокарда вважається, що мова буде йти про хворобу людей другої половини життя, тобто «старшого віку»… Проте  в наш час дане захворювання помітно  «помолоділо».
    Відомо, що найкращий спосіб запобігти розвитку будь-якої хвороби полягає в ліквідації її причин. Загалом усі фактори ризику поділяються на дві групи:

  • фактори,  на які людина вплинути не може;
  • фактори, що піддаються впливу.

До першої групи чинників інфаркту міокарда належать:

  1. Стать (частіше інфаркт розвивається у чоловіків);
  2. Вік (частіше у старшому віці);
  3. Обтяжена спадковість – серцево-судинні захворювання часто носять сімейний характер.

Друга група факторів ризику це ті, на які кожен з нас може вплинути самостійно:

  1. Паління;
  2. Зловживання спиртними напоями;
  3. Підвищення артеріального тиску;
  4. Надмірна маса тіла;
  5. Часті стреси;
  6. Низька фізична активність, що веде до ожиріння.

    Великої шкоди організму завдає паління, в тому числі й пасивне. Сьогодні весь світ вважає тютюнопаління непристойною, згубною для здоров’я звичкою та прирівнюють його до таких захворювань як наркоманія і алкоголізм. Чи шкідливий алкоголь? Результати ряду досліджень стверджують, що невелика кількість вживання вина корисно впливає на серце та судини, спричиняючи протиатеросклеротичну дію.

    Гіпертонічна хвороба є одним із найпоширеніших захворювань цивілізації та може бути причиною виникнення інфаркту міокарда. Нормальна вага тіла є важливим чинником, що зумовлює гарний загальний стан здоров’я але навіть незначна надмірна маса тіла збільшує ризик розвитку захворювань серця та цукрового діабету.

    Інфаркт виникає через нестачу кровопостачання серця і як наслідок відбувається відмирання (некроз) певної ділянки серцевого м'яза. Небезпека інфаркту навіть не в тому, що це пов'язано з порушеннями в роботі серця і найімовірніше може призвести до  летального результату, а в тому, що хвороба може протікати взагалі «безсимптомно!». До того ж, деякі симптоми інфаркту можуть проявлятися в інших частинах тіла, що не стосуються серця!

    Вміння розпізнати перші ознаки інфаркту міокарда може  стати в нагоді не тільки Вам, але й людям, що  живуть поруч.

    Кожна людина яка пережила інфаркт згадує про це як про найстрашніший період свого життя. Дійсно, симптоми дуже важкі та безпосередньо залежать від ступеня ураження серця. Перебіг інфаркту практично завжди супроводжується почуттям страху смерті, що пояснюється досить просто – найсильніший біль в ділянці грудей практично паралізує людину, вона не здатна оцінювати адекватно свій стан і  все, що відбувається навколо та позбавлена можливості рухатися.

    При інфаркті біль не зникає після припинення фізичних навантажень, а навпаки, може поширюватися по всьому тілу, віддаючи в руку, шию, щелепу, ноги. Такий біль може з'явитися зовсім несподівано та бути досить тривалим! Разом з тим, серцеві препарати зовсім не покращують стан хворого!

    Що потрібно знати у разі появи вказаних вище проявів?

  1. НЕГАЙНО викликати швидку допомогу!
  2. Припинити будь-які фізичні навантаження.
  3. Краще сісти, ніж лягти.
  4. Прийняти таблетку нітрогліцерину під язик.
  5. Розжувати таблетку аспірину (325 мг).
  6. Негайно доправити пацієнта до спеціалізованої лікарні. Це може сприяти практично повному відновленню ураженої ділянки серцевого м’язу.

    Прогноз при інфаркті міокарда сприятливий за умови правильного лікування, активного диспансерного спостереження, виконання пацієнтом всіх рекомендацій лікуючого лікаря, а саме:

  1. Корегування режиму праці та відпочинку;
  2. Дотримання дієти з обмеженим вживання жирних продуктів, вуглеводів;
  3. Психологічна реабілітація (обмеження емоційних навантажень);
  4. Нормалізація артеріального тиску та корекція гіперліпідемії  (підвищеного холестерину).

    Якщо Ви помітили у себе вищезазначені симптоми, негайно звертайтесь до лікаря! Дорога кожна хвилина!
 

Не втрачайте  чаc!

Лікар-кардіолог   С.А.Бойко
 

Інфаркт міокарду та стенокардія

    Інфаркт міокарду (ІМ) - найзагрозливіший стан із серцево - судинних хвороб, який має дуже велику смертність. Раніше цей стан діагностувався лише при патанатомічному розтині. У 2009р. увесь світ відзначає 100 річчя з дня першої прижиттєвої діагностики інфаркту міокарда лікрем Стражеско М.Д. Щороку в Україні на ІМ хворіє 50 тис. людей, зокрема на Черкащині -1,5 тис. осіб, у Драбівському районі - 40-50 осіб, що становить 14,3 на 10 тис. населення. У розвинених країнах (Франція, Німеччина) цей показник вищий у 5 разів. Але це не тому, що у нас здоровіші люди, а тому, що діагностується інфаркт гірше, бо більше половини хворих помирає раніше, ніж їх устигають довезти до лікарні і встановити діагноз, ще 20% хворих помирає вже у лікарні.
    Що ж відбувається під час інфаркту? Міокард - це серцевий м'яз, до якого надходить кров по коронарних артеріях. Якщо якась із цих судин закупорюється, то відповідна ділянка серця залишається без кровопостачання і відмирає. Серцеві клітини можуть жити без крові лише 20-30 хв. Якщо вчасно не надати допомогу, ця ділянка серця відмирає, а на ушкодженому місці утворюється рубець.
    Підступність інфаркту в його раптовості. Дуже часто його розвиток буває раптовим без ніяких попередніх симптомів. Головна причина інфаркту - атеросклероз, але навіть при артерії , закритій на 95%, може не бути ніякого болю.
    Перша ознака інфаркту - сильний пекучий, стискаючий біль за грудиною, інколи хвилеподібного характеру із тенденцією до наростання, може бути відчуття задухи, розпирання, віддавати в руку, плече, спину, щелепу. Біль може на деякий час зникнути і наростати знову. Якщо з'явились такі симптоми - чекати не можна. Потрібно негайно доставити хворого до найближчої лікарні.
    Передвісником інфаркту є стенокардія або «грудна жаба», коли під час фізичних навантажень серце страждає від нестачі кисню. Виникає біль за грудиною, який проходить після припинення фізичного навантаження або після прийому нітрогліцерину, але при нових фізичних навантаженнях виникає знову. Іноді при значному ураженні серцевих артерій стенокардія виникає у стані спокою, що є несприятливою ознакою. Найнебезпечнішою є нестабільна стенокардія, коли біль виникає вперше або напади стенокардії напруги почащуються. Це вважається передінфарктним станом. Хворого необхідно негайно госпіталізувати, тому що у 90 % випадків нестабільна стенокардія переходить у інфаркт міокарду.
    При виникненні сильних пекучих, стискаючих загрудинних болів потрібно негайно припинити фізичні навантаження, викликати «швидку», а до приїзду лікаря розжувати 1 таблетку ацетилсаліцилової кислоти, під язик покласти 1 таблетку нітрогліцерину, хворого покласти чи посадити, заспокоїти, дати доступ свіжого повітря. При наявності можливості швидкої доставки в лікарню - транспортувати якнайшвидше.
    На сьогоднішній день існують ліки, які є «золотим» стандартом у лікуванні гострого інфаркту міокарда - це тромболітики, які, при вчасному (не пізніше 6-12 годин після початку болів) застосуванні, розчиняють тромб і не дають відмирати серцевому м'язу. Тому так важливо вчасно діагностувати ІМ і надати відповідну допомогу.
    Запам'ятайте - вчасне і правильне лікування інфаркту міокарда та стенокардії - запорука вашого довголіття та високої якості життя!

 

Лікар-кардіолог   С.А.Бойко


АРИТМІЇ ТА БЛОКАДИ

    Проблема порушень серцевого ритму є дуже актуальною - і скільки б не було робіт, присвячених цій темі, вичерпати її неможливо. Порушення серцевого ритму повсякденно зустрічаються в лікарській практиці, спектр серцевих аритмій в етіологічному, клінічному, діагностичному, прогностичному плані надзвичайно широкий.
    Серцеві аритмії можуть бути виявлені у здорової людини і в цих випадках вони мають цілком доброякісний характер, не відбиваючись хоч скільки-небудь на якості життя. І у той же час порушення серцевого ритму - одне з найчастіших і небезпечних ускладнень різних захворювань. Аритмії нерідко впливають на працездатність та тривалість життя. Часто порушення серцевого ритму, навіть у випадку, якщо вони не мають значного впливу на кровообіг, переносяться досить важко і змушують змінити стиль життя.
    Аритмії можуть виникати при структурних змінах в провідній системі при захворюваннях серця і (або) під впливом вегетативних, ендокринних, електролітних і інших метаболічних порушень, при інтоксикаціях і деяких лікарських діях.
    В окремих випадках аритмії обумовлюються індивідуальними природженими аномаліями провідної системи. Вираженість аритмії може не відповідати тяжкості основного захворювання серця. Аритмії діагностуються головним чином по ЕКГ.
    Більшість аритмій може бути діагностовано і диференційовано по клінічних і електрокардіографічних ознаках. Зрідка необхідне спеціальне електрофізіологічне дослідження (внутрішньосерцева або внутрішньостравохідна електрографія із стимуляцією відділів провідної системи), виконуване в спеціалізованих кардіологічних установах. Лікування аритмій завжди включає лікування основного захворювання і власне проти аритмічні  заходу.

Що таке аритмія?

Аритмія - порушення частоти, ритмічності і послідовності скорочень відділів серця.
Нормальний ритм забезпечується автоматизмом синусного вузла і називається синусним.
Серцевий ритм зароджується в синоатріальному (СА) вузлі. Спочатку збудження охоплює міокард правого передсердя і через незначний час  - ліве передсердя.
Охопивши передсердя ритм починає проводиться на шлуночки через атріовентрикулярний (AV) вузол. По ніжках Гіса збудження проходить і залучає до скорочення правий і лівий шлуночок. Таким чином задається ритм серцевої діяльності і ритмічні скорочення переміщають кров по системах великого і малого кругів кровообігу.
Тому, аритмія розуміється як порушення синхронності в роботі серця і частоти серцевого ритму

Чи зв'язано це із захворюванням серця?

    Ні, не завжди. Достатньо частим, особливо у молодих людей аритмія не пов'язана із захворюванням серця. Аритмії можуть виникати під впливом вегетативних, ендокринних, електролітних і інших порушень обміну речовин, при інтоксикаціях і в наслідок дії деяких лікарських засобів.
    У ряді випадків аритмії можуть виникати при структурних змінах провідної системи серця і захворювань міокарду.

Які причини виникнення аритмії?

- перераховані вище чинники впливають на основні функції (автоматизм, провідність) всієї провідної системи або її відділів, обумовлюють електричну нестабільність міокарду, що і приводить до аритмії.
    В окремих випадках аритмії зумовленні індивідуальними природженими аномаліями провідної системи.

Які симптоми при аритмії?

- достатньо великий спектр скарг, які виникають при аритміях. У багатьох випадках вони залишаються непоміченими і їх виявлення можливе лише при обстеженні.
    У ряді випадків частота тих або інших симптомів, найхарактерніших скарг залежить від гостроти захворювання, вираженості змін гемодинаміки і тривалістю хвороби на момент звернення до лікаря.

Чим аритмія небезпечна?

- у випадках перевтоми, стресу, інтоксикації і прийому деяких лікарських речовин аритмія проходить самостійно.
    При структурних захворюваннях міокарду і провідної системи серця аритмія погіршує стан серця і при запущених формах захворювання може стати основною в скаргах хворого.

Які обстеження проводяться?

- більшість аритмій може бути діагностоване і диференційоване по клінічних і електрокардіографічних ознаках. Зрідка необхідне спеціальне електрофізіологічне дослідження (внутрішньосерцева або внутрішньостравохідна електрографія із стимуляцією відділів провідної системи), яке можна пройти в спеціалізованих кардіологічних установах, зокрема в Черкаському обласному кардіоцентрі.

Яке існує лікування?

    Лікування аритмій завжди включає лікування основного захворювання і власне протиаритмічних препаратів. На сьогоднішньому етапі розвитку кардіохірургії існує багато немедикаментозних методів лікування аритмій серця та блокад. До них відносяться: імплантація штучного водія ритму (електрокадіостимулятора), радіочастотна абляція (перерізання) додаткових провідних шляхів серця, які зумовлюють порушення серцевого ритму, імплантація кардіовертера- дефібрилятора, який самостійно дає електричний розряд для відновлення серцевого ритму у разі виникнення життєзагрозливих аритмій. Всі ці методи лікування стали доступні і населенню нашої області завдяки новітньому оснащенню і великому професіоналізму персоналу Черкаського обласного кардіоцентру.
    Щоб пройти обстеження і лікування вашої хвороби необхідно постійно спостерігатись у  Вашого сімейного лікаря, який при виникненні загрози спрямує Вас на дообстеження у райполіклініку, а при потребі високоспеціалізованої допомоги лікарі ЦРЛ спрямують Вас у кардіоценр.

Бережіть своє здоров”я  бо його не повернете ні за малі, ні за великі, ні навіть за дуже великі гроші!

 

Лікар-кардіолог    С.А.Бойко

 

СЕРЦЕ У ВАС ОДНЕ

    З року в рік зростає захворюваність та смертність населення від серцево-судинних захворювань, як в цілому по Україні, так і в Черкаській області та зокрема в Драбівському районі. Такі показники зумовлені перш за все соціально-економічним станом в регіоні. У країнах з високим рівнем розвитку та низьким рівнем безробіття визначається зворотній зв”язок між рівнем захворюваності та смертністю від ССХ та рівнем освіти, доходів і професійним статусом громадян. Також відмічається неухильний ріст цих показників серед малозабезпечених верств населення.

Важливими факторами розвитку ССХ є:

  • психосоціальні (стреси);
  • гіподинамія (малорухомий спосіб життя);
  • аліментарні фактори (надмірне вживання солі, алкоголю, кави та недостатнє вживання калію, магнію, кальцію, харчових волокон);
  • паління;
  • надмірна маса тіла;
  • спадковість;
  • стать (у молодому віці хворіють більше чоловіки, у більш старшому  порівну жінки і чоловіки);

Таким чином, шляхами профілактики і зменшення хворобливості і смертності від ССХ є:

  • створення достатньої кількості робочих місць в районі;
  • зростання рівня освіти та рівня доходів населення;
  • забезпечення медичних закладів району необхідною апаратурою (ЕКГ апарати, УЗД серця, апаратом для холтерівського моніторування АТ та ЕКГ, велоергометром), забезпечення всіх лікарських дільниць ЕКГ-апаратами, апаратами для вимірювання артеріального тиску;
  • створення гідних умов для залучення молодих фахівців - лікарів сімейної медицини в село;
  • раціональне харчування (зменшення вживання солі, алкоголю, насичених жирів, солодощів);
  • зменшення маси тіла;
  • відмова від паління тютюну;
  • підвищення фізичної  активності в години дозвілля  (заняття динамічними видами спорту - біг, ходьба, велоспорт, плавання);
  • психоемоційне розвантаження та релаксація;
  • вчасне діагностування та лікування серцево-судинних хвороб на початковому етапі розвитку.

    Для обстеження на предмет виявлення хвороб системи кровообігу у Драбівській ЦРЛ створені належні умови. У райполіклініці  Ви можете звернутись до дільничного терапевта чи до лікаря кардіолога, які призначать Вам необхідні обстеження: загальний аналіз крові, сечі, глюкозу крові, аналіз крові на холестерин, бета-ліпопротеіди, печінкові, ниркові проби, ЕКГ, флюрографію органів грудної клітки, УЗД ОЧП, нирок, щитовидної залози, серця. При потребі призначать консультацію суміжних спеціалістів: окуліста, невролога, ЛОР, ендокринолога.
    Якщо виникне необхідність у подальшому лікуванні чи дообстеженні Ви будете направлені на стац. лікування  у відділення районної лікарні чи у Черкаський обласний кардіоцентр.  На базі ЧОКЦ  функціонує чотири відділення, в яких можна пройти такі високоспеціалізовані обстеження як:

  • УЗД серця +доплер ЕхоКС;
  • УЗД судин головного мозку;
  • холтер - моніторування  ЕКГ, АТ;
  • велоергометрію;
  • коронаровазографію  (для визначення ступеню звуження судин серця );
  • електрофізіологічне обстеження хворих з порушеннями ритму серця.

    Також у кардіологічному відділенні виконуються операції аортокоронарного шунтування, балонна ангіопластика, стентування коронарних артерій, протезування клапанів серця, імплантація  штучного водія ритму.
    Також в санаторії „Україна” створено реабілітаційне відділення для хворих які перенесли інфаркт міокарду, нестабільну стенокардію, гостре порушення ритму, чи операцію на серці. Путівки надаються безкоштовно працюючим пацієнтам, які пройшли стаціонарне лікування в терапії ЦРЛ  або в ЧОКЦ.
    Таким чином раннє виявлення та лікування захворювань серцево-судинної системи є можливим при вчасному зверненні до лікаря.
    Бережіть себе і пам”ятайте, що хворобу легше попередити ніж лікувати.

Лікар-кардіолог      Бойко С.А.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень