A A A K K K
людям із порушенням зору
єдиний номер контакт-центру 0979709977 КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ДРАБІВСЬКА БАГАТОПРОФІЛЬНА ЛІКАРНЯ" ДРАБІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
КНП "Драбівська багатопрофільна лікарня" Драбівської селищної ради

17 травня – Всесвітній день боротьби з гіпертонічною хворобою.

В Україні на сьогоднішній день налічується 13 млн. гіпертоніків. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), гіпертонія щорічно вбиває по всьому світу біля 17 млн. людей, а до 2030 року ця цифра збільшиться ще на 7 млн. ВООЗ називає основні причини гіпертонії:

відсутність фізичних навантажень, неправильне харчування, надлишкова вага, перевтома, куріння, підвищений рівень глюкози та жирів у крові.

         Гіпертонічна хвороба – це хронічне захворювання, що характеризується постійним, а в початкових стадіях – періодичним підвищенням артеріального тиску.

         Причина гіпертонічної хвороби розкрита ще не до кінця. Однак основні механізми, які реалізують захворювання, що приводять до стабільно високого артеріального тиску, добре відомі. Першим ведучим серед них є нервовий механізм. Початкова його ланка – емоції, душевні тривоги, що супроводжуються й у здорових людей різними реакціями, в тому числі підвищенням артеріального тиску.

         У людини, яка захворіє гіпертонічною хворобою, у відповідь на малозначущу причину виникає глибока напружена емоційна реакція, а разом з нею й підвищений рівень артеріального тиску, що зберігається довше, ніж у здорової. Особливість такої реакції з боку апарату, який регулює артеріальний тиск, полягає також у тому, що по мірі її повторення повільно, але невпинно та на все більший термін закріплюється артеріальна гіпертензія – підвищений кров’яний тиск. Повторення (протягом місяців і років) життєвих ситуацій, які викликають артеріальну гіпертензію, приводять до поступового встановлення гіпертонічної хвороби.

         Підступність хвороби в тому, що вона може протікати непомітно. Людину турбують періодичні головні болі, дратливість, головокружіння, погіршується пам'ять, знижується працездатність. Відпочивши, вона на деякий час перестає відчувати ці симптоми, приймаючи їх за прояви звичайної втоми. З роками хворобо прогресує. Головні болі та головокружіння, стають постійними. Можливо значне зниження пам’яті, інтелекту, фізична слабкість. А тривалий час підвищений артеріальний тиск сприяє розвитку таких небезпечних захворювань як стенокардія, інфаркт міокарду та інсульт.

         Для профілактики та лікування гіпертонічної хвороби слід усувати причини її розвитку. Для цього необхідно дотримуватись наступних порад:

Тренуйте свій організм фізичними вправами. Вони дозволяють контролювати м’язовий і судинний тонус, тренують вегетативну систему, привчають судини до навантажень. Рекомендуються не менш 4 рази у тиждень тривалістю до 30 – 40 хвилин на день займатися бігом або просто зарядкою. Регулярні фізичні вправи мають безумовні переваги: покращують кровообіг, зміцнюють легені та серце, а також допомагають подолати багато фізичних і матеріальних розладів.

         Вмійте відпочивати. Часто силу відпочинку та (розслаблення) люди недооцінюють. Адже відпочинок омолоджує тіло, розум і дух. Він важливий для фізичного та психічного здоров’я – знижує на 50% потребу нашого організму в кисні, зменшує серцеве навантаження на 30%, знижує підвищений кров’яний тиск, покращує короткочасну та довгочасну пам'ять.

         Присвятіть один день у тижні суцільному відпочинку. Уникайте негативних емоцій, не зліться. Сучасна медицина також високо оцінює вплив сміху, гумору та позитивних емоцій на процес одужання. Секрет впливу сміху криється в тому, що він змушує наш мозок виробляти деякі гормоноподібні речовини, що називаються «ендорфінами». Сміх – сильнодіючі ліки, що допомагають зняти біль і зцілитися від багатьох хвороб. Сміх покращує дихання, є прекрасною вправою для легень і серця, робить масаж органів живота й сприяє роботі кишечника, стимулює імунну систему, знімає емоційне напруження. І насамкінець, саме в сміху під час стресу ми відчуваємо особливу потребу.

         Правильно харчуйтесь. Основою харчового раціону повинні бути свіжі фрукти, овочі, пророщені бобові та зерна. Добре харчування неможливе без нормального травлення. Тому ретельно пережовуйте їжу, приймайте її в стані спокою і не їжте в проміжках між основними прийомами їжі. Не переїдайте.

         Зменшуйте частку жирів тваринного походження, збільшивши рослинні. Їжте рибу 3 рази на тиждень. Полі ненасичені жирні кислоти, що містяться у рибі, нормалізують обмін жирів.

         Забезпечте свій організм достатньою кількістю калію. Цей мінерал необхідний для генерації і проведення серцевих імпульсів, допомагає організму виводити заві солі і робить судини більш стійкими до дії гормонів, які їх звужують. Джерелом калію є банани, родзинки, курага, та шкірка картоплі. Корисний також магній, який міститься в шпинаті та мигдалю. Магній зміцнює серце, запобігає утворенню тромбів і розширює артерії.

         Не захоплюйтесь солоним. Обмеження кухонної солі сприяє попередженню гіперкінетичного варіанту кровообігу, що породжує артеріальну гіпертензію. Справа в тому, що в організмі за затримкою натрієвої солі слідує як тінь і затримка води, що збільшує об’єм кровообігу .

         Нормалізуйте вагу свого тіла. У людей з надлишкової вагою ризик розвитку гіпертонії в 5 разів вищий в порівнянні з тими,чия вага нормальна. Людині з ожирінням доводиться постійно носити зайві десятки кілограмів ваги. Велике тіло потребує більше крові, щоби постачати надлишкову жирову клітчату киснем. А судинна система залишається тієї ж потужності і працює з перевантаженням. Достовірно відомо,що людині,яка розповніла і страждає на гіпертонічну хворобу, іноді достатньо позбавитися надлишкової ваги тіла,щоб артеріальний тиск нормалізувався без лікарських препаратів.

         Відмовтеся від шкідливих звичок. Уникайте руйнівника клітин – алкоголю. Не куріть – це один із факторів ризику при гіпертонії. Нікотинові смоли руйнують внутрішнє вистилання судин – ендотелій, в результаті чого утворюються тромби. До того ж куріння призводить до порушення вироблення речовин,які забезпечують нормальну реакцію судинної стінки на зміну об`єму.  Нормальна судина реагує розслабленням, якщо ви туди пустили більше крові. «Прокурені» ж судини не вміють швидко розслаблюватися та звужуваться, й вся серцево-судинна система розбалансовується.

         На сьогодні визнано доцільним починати лікування хворого на гіпертонічну хворобу не з призначення ліків, а з конкретних рекомендацій щодо усунення шкідливих звичок, різких відхилень у режимі праці та відпочинку, в характері харчування, тощо. У зв`язку з цим важливо підкреслити, що лікування гіпертонічної хвороби – захворювання за своєю природою хронічного – неодмінно повинно бути постійним на протязі ряду років. Треба також знати, що перерви в лікуванні без дозволу лікаря часто приводять до гіпертонічного кризу, тобто різкого загострення основних проявів хвороби та найбільш значного підвищення кров`яного тиску.

         Найважливіше завдання  лікування гіпертонічної хвороби – підтримувати артеріальний тиск на сприятливому для хворого рівні, обмежуючи, по можливості, його коливання в бік як підвищення, так і різкого зниження.

 

                Лікар–методист кабінету

                здорового способу життя

                Драбівської ЦРЛ                                                                Єськова Л.В.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень